Storczyki są przepiękne, dostępne w wielu kolorach i doskonale sprawdzają się jako dekoracje parapetów. Niemiecka marka Lechuza pomoże Ci ożywić Twoje storczyki! Oto zalecane instrukcje pielęgnacji, a także wskazówki, jak łatwo posadzić te kwitnące piękności w odpowiednich doniczkach ze storczykami.
Zaprojektowana specjalnie dla tych cennych gatunków tropikalnych, doniczka Lechuza Orchidea, idealnie spełnia wysokie wymagania roślin takich jak Phalaenopsis i Dendrobium.
Dobry styl może być wymagający, a storczyki są bardzo wymagające! Jednak zaspokojenie potrzeb tych eleganckich roślin nigdy nie było tak łatwe: ten kompletny zestaw zawiera stylową doniczkę, półprzezroczystą wkładkę i specjalną mieszankę substratów do storczyków - tylko to, co najlepsze dla tych wymagających piękności! Twoje storczyki to pokochają: półprzezroczysta wyściółka donicy Orchidea pozwala dużej ilości światła dotrzeć do korzeni, promując zdrowy wzrost tej wymagającej rośliny.
Oryginalna mieszanka substratów dla storczyków Lechuza Orchidpon składa się z włókien kokosowych i huminy i jest dokładnie tym, czego storczyki potrzebują do doskonałego wzrostu. A najlepsze jest to, że zestaw do sadzenia storczyków zawiera już wystarczającą ilość tej specjalnej mieszanki podłoża do sadzenia w doniczkach!
Specjalnie dla szlachetnych mieszkańców tropików Lechuza zaprojektowała podłoże Orchidpon, które zapewnia roślinom idealne warunki do bujnego kwitnienia. Orchidpon umożliwia zrównoważony dopływ wody i powietrza, dobre magazynowanie składników odżywczych i stałą wartość pH. Dzięki temu storczyki czują się dobrze i zapewniają im najlepszą, wszechstronną pielęgnację. Podłoże do storczyków ze względu na swoje dobre właściwości może być stosowane nie tylko w donicy Orchidea, ale także we wszystkich donicach Lechuza i w donicach innych marek.
Większość storczyków kupowanych w sklepach należy do kategorii „epifitów”, co oznacza, że rosną na wierzchołku lub na gałęzi innej rośliny. Ich pierwotne siedlisko rośnie na drzewach lasów deszczowych. Do tej kategorii należą Phalaenopsis, Cattleya, Oncidium, Dendrobium i Miltonia. To niezwykłe pochodzenie mówi wiele o preferencjach storczyków co do miejsca, w którym rosną: nie lubią gleby, podmokłości ani zbyt dużej ilości nawozu. W końcu podczas uprawy na szczycie drzewa dostępność składników odżywczych jest ograniczona.
Prawidłowe podlewanie
Storczyki są szczególnie podatne na gnicie korzeni: większość storczyków, pochodzących z lasów deszczowych, lubi wysoką wilgotność powietrza, ale nie toleruje wilgoci i podmokłości! System nawadniania marki Lechuza dostarczy Twoim roślinom optymalną ilość wody.
Ważne: Storczyki preferują wodę niezawierającą węglanu wapnia (wapna), np. woda deszczowa. Od czasu do czasu można również spryskać całą roślinę wodą, tworząc przyjemną parę wokół rośliny imitującą jej naturalne środowisko w tropikach.
Instrukcja podlewania storczyków. Wykonaj następujące kroki:
Jeżeli Twoja donica nie jest zaopatrzona w studzienkę odprowadzającej wody, podłoże należy podlewać umiarkowanie od góry. Po odparowaniu całej wody należy pozostawić roślinę do wyschnięcia na 7–14 dni. Sprawdź palcem wilgotność podłoża i zawsze bierz pod uwagę ilość wody, jakiej potrzebuje Twoja odmiana storczyka. Uwaga: zwiędłe liście mogą być oznaką nadmiernego podlewania.
Prawidłowe nawożenie storczyków.
Jak każda roślina, storczyki potrzebują składników odżywczych do wzrostu. Ponieważ jednak nie potrzebują ich dużo, szybko można narazić się na ryzyko ich nadmiernego nawożenia. Nawóz o spowolnionym działaniu firmy Lechuza można stosować zarówno ze specjalną mieszanką podłoża do storczyków, jak i standardowym podłożem Lechuzapon przez okres 4–6 miesięcy. Następnie co 4–6 tygodni stosuj dostępny w handlu nawóz do storczyków.
Idealne miejsce dla storczyka.
Storczyki potrzebują dużo światła, ale nadal powinny być chronione przed silnym, bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. W przeciwnym razie mogą doświadczyć poparzeń słonecznych. Najlepiej pozostawić storczyk na jakiś czas w półcienistym miejscu, a następnie przenieść go w bardziej słoneczne miejsce – powinno to zmniejszyć ryzyko oparzeń.
Więdnięcie i przycinanie storczyków. Co zrobić w przypadku utraty lub uszkodzenia kwiatów.
W zasadzie to normalne, że storczyki od czasu do czasu tracą kwiaty. Nie zawsze oznacza to, że nie dbałeś o nie odpowiednio. Należy przyciąć storczyk, jeśli straci wszystkie kwiaty na jednej łodydze, jeśli nie wyrosną z niej żadne nowe kwiaty i jeśli łodyga jest już żółto-brązowa. Istnieją dwie opcje:
Szybkim sposobem na pobudzenie nowego pędu do szybkiego rozpoczęcia wzrostu jest odcięcie łodygi około 1 cm nad drugim lub trzecim uśpionym pąkiem.
Sposób ogrodnika: przycinając łodygę około 1 cm nad pierwszym uśpionym pąkiem, dasz roślinie więcej czasu na regenerację. To sprawi, że pojedynczy uśpiony pączek zamieni się w nowy pęd kwitnący. Ta metoda może zająć więcej czasu, zanim pojawią się kolejne kwiaty (do pół roku), ale orchidea odwdzięczy się mocniejszymi kwiatami i bogatszą kolorystyką.
Zobacz najlepsze produkty, które pozwolą Ci zadbać o Twoje storczyki. Ciesz się ich pięknymi kwiatami jeszcze dłużej.