Jak dbać o tekstylia lniane i wełniane. Przeczytaj nasz poradnik.

 

Przeczytaj porady przygotowane przez fińskich specjalistów Lapuan Kankutit, dotyczące pielęgnacji tekstyliów wykonanych z naturalnego lnu i wełny.

Wybierając dobrze wykończone produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów, możesz skorzystać z ich długiej żywotności. Prawidłowa konserwacja tekstyliów wydłuża czas ich użytkowania i pomaga chronić środowisko. Kiedy tekstylia pozostają w użyciu dłużej, potrzeba produkcji nowych produktów maleje, co pozwala oszczędzać zasoby naturalne. A ilość odpadów i wpływ gospodarki odpadami na środowisko są zmniejszone. Wymogi ekologii zachęcają nas wszystkich do bardziej odpowiedzialnej kultury konsumpcji, w której ceniona jest jakość i trwałość. Dbając o tekstylia, możemy wspólnie zmniejszyć wpływ na środowisko i promować zrównoważony rozwój. Tekstylia wełniane i lniane wymagają szczególnej uwagi, ponieważ są to materiały naturalne, które zachowują się inaczej niż włókna syntetyczne. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji obu materiałów. 

Jak dbać o tekstylia wełniane. Praktyczne porady.

Wełna jest naturalnie odporna na zabrudzenia i rzadko wymaga prania. Zazwyczaj wystarczy ją wywietrzyć na świeżym powietrzu, aby usunąć zapachy i odświeżyć tekstylia. Zimowe czyszczenie śniegiem również odświeża wełniane tekstylia. Jeśli tylko możesz, wywietrz swoje tekstylia wełniane i pierz je jedynie w przypadku istotnych zabrudzeń.

Jeśli wełna wymaga prania, zrób to ręcznie w letniej wodzie. Zawsze używaj łagodnego detergentu specjalnie przeznaczonego do wełny.

Podczas prania unikaj tarcia. Włókna wełniane są wrażliwe na rozciąganie i tarcie. Nie skręcaj ani nie pocieraj tkaniny podczas prania, zamiast tego delikatnie wyciśnij nadmiar wody.

Pamiętaj aby tekstylia wełniane suszyć na płasko. Nie należy ich wieszać do wyschnięcia, ponieważ mogą się rozciągnąć i stracić kształt. Połóż ubranie płasko na ręczniku i delikatnie przywróć mu pierwotny kształt. Pozostaw do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

Ważne jest także odpowiednie przechowywanie wełny. Przechowuj tekstylia wełniane w chłodnym i suchym miejscu. Unikaj plastikowych toreb, ponieważ wełna musi oddychać. Zamiast tego używaj oddychających toreb do przechowywania lub toreb z naturalnej tkaniny. Chroń tekstylia wełniane przed molami, stosując bloki cedrowe lub inne naturalne środki odstraszające szkodniki.

Okresowo pielęgnuj swoje tekstylia wełniane. Miękkie włókna na powierzchni tekstyliów wełnianych mogą się mechacić pod wpływem tarcia. W przypadku mechacenia użyj golarki do tkanin, aby usunąć mechacenie. Aby koc moherowy wyglądał ładnie i aby usunąć luźne włókna, regularnie szczotkuj koc miękką szczotką.

Dbanie o tekstylia lniane. Prostsze niż myślisz.

Len to naturalna tkaninie, która, jeśli będziesz traktować ją z dbałością, posłuży Ci przez wiele sezonów.

Warto pamiętać o odpowiedniej procedurze prania. Tekstylia lniane wytrzymują pranie w temperaturze do 60°C, ale często wystarcza 40°C. Unikaj przeciążania pralki. Używaj łagodnego detergentu i unikaj wybielacza. Wybierz delikatny cykl prania w pralce, aby zapobiec uszkodzeniu włókien lnianych.

Unikaj suszenia w suszarce bębnowej. Suszenie w suszarce bębnowej nie jest zalecane w przypadku tekstyliów lnianych, ponieważ może powodować kurczenie się i uszkodzenie włókien. Zamiast tego powieś len do wyschnięcia w dobrze wentylowanym miejscu.

Ubrania i tekstylia z lnu łatwo się gniotą i jest to część charakteru i estetyki materiału. Tekstylia lniane można prasować lub maglować, gdy są jeszcze wilgotne. Pamiętaj jednak, że len nie wymaga prasowania, gdyż najlepiej wygląda w swojej luźnej, naturalnej formie. Jeśli jeśli jednak zachodzi taka potrzeba wyprasuj len przy użyciu odpowiedniej temperatury oznaczonej na metce produktu.

Przechowuj len w chłodnym, suchym miejscu. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ może ono spowodować blaknięcie i osłabienie włókien lnu.

Zobacz ofertę produktów wykonanych z naturalnego lnu i wełny od fińskiej marki Lapuan Kankurit. To między innymi piękne ręczniki, modne szlafroki, ciepłe koce i obrusy pełne skandynawskiego charakteru i nawiązań do naturalnej przyrody, tak kochanej w Skandynawii. Ofertę uzupełniają także tekstylia przeznaczone do sauny takie jak podkłady do sauny, poduszki czy lniane ręczniki.

Mogą Cię także zainteresować

Jak prawidłowo uprawiać Orchidee. Poradnik Lechuza.

Jak prawidłowo uprawiać Orchidee. Poradnik Lechuza.

Storczyki są przepiękne, dostępne w wielu kolorach i doskonale sprawdzają się jako dekoracje parapetów. Niemiecka marka Lechuza pomoże Ci ożywić Twoje storczyki! Oto zalecane instrukcje pielęgnacji, a także wskazówki, jak łatwo posadzić te kwitnące piękności w odpowiednich doniczkach ze storczykami. Zaprojektowana specjalnie dla tych cennych gatunków tropikalnych, doniczka...
Jak wybrać idealny dywan do wnętrza. Poradnik dla każdego.

Jak wybrać idealny dywan do wnętrza. Poradnik dla każdego.

Wybór dywanu może być wyzwaniem. Zebraliśmy kilka porad, które pomogą w dopasowaniu dywanu do Twojego wnętrza. Dywan to nie tylko praktyczny element wyposażenia, ale także kluczowy detal dekoracyjny, który może całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Odpowiednio dobrany podkreśli styl wnętrza i doda mu przytulności, natomiast źle dopasowany może zaburzyć estetykę...
Nasze porady. Jak wybrać najlepszą patelnię.

Nasze porady. Jak wybrać najlepszą patelnię.

Wybór dobrej patelni zależy od kilku czynników, takich jak materiał, rozmiar, wykończenie i cena. W naszej ofercie znajdziesz prawie 500 patelni w różnych rozmiarach i o różnym przeznaczeniu. Warto zatem spojrzeć na poniższy poradnik. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w dokonaniu właściwego wyboru: Materiał: Istnieje wiele różnych materiałów używanych do...
Nasz poradnik. Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza.

Nasz poradnik. Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które pomaga poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, usuwając zanieczyszczenia takie jak kurz, alergeny, dym, czy bakterie. Wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza może być trudny, z uwagi na różne modele dostępne na rynku. Poniżej znajdziesz kilka kroków, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru. 1. Określ rozmiar...